HABER PAYLAŞIM

Ramazan yasakları... Ve belli oldu! Tüm gözler oraya çevrildi

O çerçevede sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları uygun gördükleri halde açıklarlar. Mutant ve bulaşıcılığın arttığı yeni bir pik dönemi yaşıyoruz. Bulaşıcılığın arttığı bir pikten bahsediyoruz. Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir döneme girmek durumundayız.

Ramazan ayı tedbirler açısından çok önemli bir dönem. (Bilim Kurulu tam kapanma olarak ne önerdi?) Sayın Cumhurbaşkanımız ifade etti; Ramazan’da dinlenerek tedbirlere uymayı söylemişti. Bilim Kurulumuz da öneri anlamında alternatifli yaklaşımını ortaya koydu. Ben de Kabine’de bunları sunmuş olacağım.

HAZİRANDA 30 MİLYON DOZ BİONTECH GELECEK
Bugüne kadar Çin’den gelen aşı sayısı 26 milyonu geçmedi. Önümüzdeki haftalar, aşıların gelebileceğini düşünüyorum. İzinler verildi, 2-3 hafta içinde sevkiyatlar gerçekleşecek. Bugüne kadar 4,5 milyon doz BioNTech aşısı geldi. Ayrıca biz opsiyonel olarak 30 milyona tamamlamak üzere bir sözleşme yapmıştık. Gelecek ay sonuna kadar yine belli bir miktarın gelmesi için görüşüyoruz.

Haziran ayı için 30 milyon doz aşıyı şimdiden söz verebilirsin dediler. Bunu artırmak üzere görüşüyoruz. 10 gün içinde de bu rakamların ne kadar olabileceğini netleştirmiş olacağız. Haziran sonu itibariyle, 40 yaş üstünü aşılayabileceğimizi bunun 30-35 yaşına kadar da düşebileceğini söyleyebilir duruma geldik.

SİNOVAC’IN ETKİNLİĞİ 83.5
Sinovacla ilgili yapılan açıklama düzeltildi, yanlış anlaşıldığı ifade edildi. Orada söylenmek istenen şu. Bizde yapılan Faz-3 çalışmasında, yüzde 83.5 etkinliği idi. Aşının etkinliği bir yere kadar. Bu aşının etkinliğini artırmak için farklı aşılar yapılarak bu etkinlik artırılabilir mi? Söylenmek istenen aslında bu.

8 VE 12’LERDE ÖĞRETMENLERİ AŞILAYACAĞIZ
Köy okulları ve ilkokullar açık olduğu için öğretmenlerin aşılanmasına oradan başladık. Önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde, ilkokul öğretmenlerimizin aşılanmasını istiyoruz. 8. ve 12. sınıfların sınav günleri belli olduğu için fırsat eşitliğini sağlamak açısından eğitimin devam etmesi noktasında, genel bir değişmez yaklaşım söz konusu. O sınıflarla ilgili öğretmenlerimizi tanımlayıp, onlarında da aşılamalarını ilkokullar dışında yapmak istiyoruz.

AŞININ ETKİSİNİ GÖSTEREN TABLO
Birkaç tabloyu özellikle vermek istiyorum. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın 1 Ocak itibariyle toplam vaka içindeki oranı 17.7, şimdi ise yüzde 8.2, yani aşılama sonrası neredeyse toplam vaka sayısı içinde yarı yarıya düşmüş durumda. Bu dönemde aşılanan kişi sayısı ise 65 yaş üstü yüzde 76.4, yani yüzde 100 aşılanamadı.

Halen yüzde 23.6 oranında 65 yaş üstü vatandaşımız aşısı tanımlandığı halde aşısını yaptırmış değil. Sağlık çalışanlarına baktığımızda ise toplam vaka içindeki payı ocak başında yüzde 5.3, aşılama oranı yüzde 86. Toplam vaka içindeki payı 1 Ocak’ta yüzde 5.3 iken şu an 1.37’ye kadar indi.

ENTÜBE ORANLARI DÜŞTÜ
Hastanede özellikle 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarının hastanede yatışlarını gösteren tablo. Yatanlar içinde 65 yaş üstünde 57.4 iken şimdi yüzde 31’e kadar düşmüş durumda. Yatanlar içinde neredeyse yarı yarıya kadar düşmüş. Sağlık çalışanlarında bu daha belirgin. Yüzde 3.1 iken şu an 0.78.

Entübe vakalar içinde 65 yaş üstü ve sağlık çalışanları, özellikle aşıladığımız için aşının etkisini görmek açısından bu iki grubu söylüyorum. Ortalama 42 gün sonra etkisinin olduğunu görüyoruz. Entübe vakalarda 65 yaş üstü yüzde 71’den yüzde 54’e indiğini görüyoruz.

AŞILARINIZI YAPTIRIN
Vefat edenler içinde ise 65 yaş üstü vatandaşlarımızın da yüzde 65 oranında düştüğünü görüyoruz. Aşılama oranında yüzde 76.4 olduğunu ifade etmek istiyorum. Aşının, 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarına yoğun yapıldığı için hem hastanede yatış, hem yoğun bakım hem de entübe olan hastalar boyutuyla baktığımızda belirgin bir fayda sağladığını o nedenle vatandaşlarımızın tanımlanmış olan aşılarını yaptırma noktasında hassasiyet göstermelerini özellikle ifade etmek istiyorum.

Ramazan yasakları... Ve belli oldu! Tüm gözler oraya çevrildi


FOTO GALERİLER

HABER PAYLAŞIM[Künye]   [İletişim]   [Kullanım ve Gizlilik şartları]   [Rss]   
Adres:
İletişim: